זירוז לידה

מהירות, ספידומטר

התקופה של סוף ההיריון מלווה תמיד בהתרגשות וצפייה רבה – המשפחה והחברים כולם מחכים כבר לבשורות המשמחות ולרגע בו התינוק יצא לאוויר לעולם. למרות שהוא כבר מוכן לצאת החל משבוע 38 לפעמים הוא יכול להישאר אצלך עד שבוע 42 ואפילו אחריו (!). למרות שאנחנו היינו ממש רוצות שהוא או היא יצאו כבר לעולם, הרופאים ממש לא ממהרים או ממליצים לעשות זירוז לידה. מתי עושים זירוז לידה וכיצד? כל התשובות במאמר.

השאיפה של הרופאים היא כמובן לתת לטבע לעשות את שלו – גם אם לתינוק שלך לוקח יחסית הרבה זמן לצאת (בזמן שחברות שלך ילדו בשבוע 38) חשוב שתביני שכנראה יש סיבה שלוקח לו זמן לצאת. נכון, הוא כבר אמור להסתדר כאן בעולם, אבל לפעמים יש דברים שאנחנו לא יכולים לדעת והתינוק שלך יודע שהוא צריך עוד זמן בשביל להתפתח. לזמן יש משמעות רבה ותינוקות פגים הם דוגמה טובה לזה. יחד עם זאת, לפעמים יש מספר סיבות שדורשות התערבות חיצונית וזירוז הלידה:

  • סיבות עובריות – כשנשקפת איזה שהיא סכנה לתינוק נרצה לעשות זירוז לידה. דוגמאות לכך הן עיכוב גדילה תוך רחמי, ניטור דופק חשוד, העובר לא זז, מיעוט מי שפיר ועוד.
  • סיבות אימהיות – מגוון מחלות רקע ותופעות שעלולות להזיק לעובר ולאם יכולים להיות שיקול בזירוז לידה כמו לדוגמה סוכרת היריון לא מאוזנת או רעלת היריון.
תינוק ברחם אימו, זירוז לידה

מה הם היתרונות והחסרונות של זירוז לידה?

היתרון הוא שתהליך זה מאפשר לנו להציל את החיים של התינוק ושל האמא. החיסרון הוא שמדובר בהליכים עם סיכונים שיכולים לגרום לסיכונים – תחושות אי נוחות, דימומים, כאבי צירים תכופים ולפעמים גם קריעת הרחם.

מה השיטות הקונבנציונלית לזירוז לידה?

  • בלון צווארי – דרך צוואר הרחם מחדירים קטטר שבקצה שלו יש בלון שמותחים ומנפחים אותו. הבלון נשאר מתוח ברחם בין 12 ל18 שעות ומזליפים אליו נוזלים. באיזה שהוא שלב הבלון נפלט ואז מתרחשת פתיחה של צוואר הרחם. השיטה אומנם לא הכי נוחה אבל אפשר גם לומר שיש לה הרבה יתרונות כמו העובדה שהיא נחשבת לשיטה הבטוחה ביותר, לא צריך לצום איתה והאם יכולה לעשות כל פעילות יומיומית כרגיל.
  • סטריפינג – סטריפינג היא שיטה שמתאימה רק במידה וכבר יש איזה שהיא פתיחה של צוואר הרחם כדי שהרופא יוכל להכניס 2 אצבעות ולבצע הפרדה של קרומי השק העוברי. פעולה זו משחררת פרוסטגלנדינים שמסייעים לקדם ולזרז את תהליך הלידה. בדרך כלל אחרי יום כבר מתחילים צירים ובמידה ואין, אז הרופא יחזור על הפעולה.
  • פרוסטגלנדינים – פרוסטגלנדינים הם סוג של חומר שמשתייך למשפחת הורמונים שנמצאים ברחם, בזרע ועוד. ההחדרה שלהם נעשית באמצעות נר, ג'ל, טבליות והם מעודדים התכווצויות ברחם שמכינות אותנו ללידה המיוחלת. התהליך יכול להיות כואב שכן הם מערבים צירים חזקים ותכופים.
אמא ותינוק חדש

מה לגבי שיטות טבעיות?

אם לא מעורבת סכנה לתינוק או לאם ואין צורך בזירוז מיידי, ניתן לנסות גם שיטות טבעיות כמו חליטת עלי פטל שמסייעת בריכוך צוואר הרחם, סקס (בנוזל הזרע יש את אותם פרוסטגלנדינים שעוזרים לייצר התכווצויות ברחם), שמן קיק בשילוב מיץ בבוקר, דיקור ומגע שהוכחו כיעילים לזירוז לידות. בכל מקרה, זכרי שתמיד עדיף להשאיר את ההחלטה הזו לטבע – אחרי הכול הוא יודע הכי טוב מה הזמן המושלם לתינוק שלך לצאת.

לסיכום: ברוב המקרים תהליך זירוז הלידה מסתיים בצורה טובה והילד והאישה יוצאים בריאים ושלמים. יחד עם זאת, ישנם מצבים מורכבים בהם ההליך לא מצליח בכל השיטות ואז ייתכן שיהיה צורך ליילד את התינוק בניתוח קיסרי. בכל מקרה, חשוב להתייעץ עם רופא ולא לקחת החלטות על דעת עצמנו. שיהיה המון בהצלחה ולידה קלה! 😊

מחפשת תומכת לידה? דולה ללידה? בקרי בדף הבית שלנו.

אהבת את המאמר? שתפי..!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
השאירי פרטים
מדריכים מעניינים באתר