הנקה בימים הראשונים שלאחר הלידה

הנקה

הנקה של אם תהיה המשך טבעי של ההזנה האימהית שהתקיימה עוד ברחם. האם מייצרת מזון ייחודי שמיועד לתינוק שלה ומותאם לכל הצרכים התזונתיים ולמערכת העיכול שלו. החלב של האם הינו קל לעיכול ועשיר בכל רכיבי התזונה שנחוצים להתפתחות של התינוק ויספקו לו את ההגנה החיסונית למערכת החיסון שלו שמבשילה לה אט אט. בנוסף, הקרבה הישירה למגע העור של האם, יספק לתינוק תחושה של ביטחון ומוגנות. כשהוא יריח אותה, ישמע את הקול שלה, יחוש את פעימות הלב שלה, ינוע עם הנשימות שלה וייהנה מיכולתה המופלאה לשמור על טמפרטורה של חום גוף אידיאלית – כך הוא ירגיש הרבה יותר מוגן ובטוח ויתפנה לכל אותם משאבים שיש לו לגדילה. על כן, בתקופה הראשונה שלאחר הלידה, גם האם וגם התינוק זקוקים לזמן רב להתקרבות ולהסתגלות זה לזה.

הפגישה הראשונה עם התינוק

מיד לאחר הלידה מוטב יהיה לאפשר לתינוק להיות כמה שיותר בזרועות אמו תוך כדי שהוא מתנסה בפעם הראשונה בהנקה, עוד לפני שייקחו אותו לבדיקות  במחלקת היילודים. היה ולא מתאפשר כדאי לפגוש אותו כמה שיותר מוקדם. בזמן הזה יש להתבונן בו וללמוד את הסימנים שהוא מסמן בכל רגע שהוא מעוניין לינוק. כשהוא ירצה, הוא יעשה תנועות של חיפוש, יניע את הראש שלו, יפתח את הפה, ימצוץ את האגרופים וינסה לתור אחר השד. בימים הראשונים הוא יבקש לינוק הרבה ובכל פרק זמן קצר. מדובר בהתפתחות נורמלית של הנקה שעם הזמן גם תהפוך להיות קצרה יותר. הנקה בהתאם לדרישתו של התינוק תאפשר לגוף של האם להתאים את ייצור החלב לפי צרכיו של התינוק וכך תבטיח הנקה טובה ואפקטיבית יותר.

טיפים לימים הראשונים שיסייעו בהצלחת ההנקה

הכנה להנקה – מחקרים מעידים שהכנה להנקה תשפיע בצורה משמעותית על הצלחה בהנקה. על האם יקל מאוד במידה והיא תגיע כבר מוכנה לקראת ההנקה ותדע מה מצפה לה מבעוד מועד ומה עליה לעשות בכל מקרה.

הנקה מיד אחרי הלידה – מיד לאחר הלידה יש לתינוק חושים ורפלקסים חדים ביותר. כל ניסיון שהוא יקבל בעזרת האם יכול לסייע לו בהנקה בהמשך.

ביות מלא – בביות המלא האם שוהה עם התינוק ובצורה זו היא תוכל לתת מענה לכל אותם סימנים מוקדמים שיסמנו שהתינוק מוכן לינוק ולתת מענה לכל צרכיו באופן הטוב ביותר. יש להימנע משימוש בפטמות לא טבעיות כמו מוצץ או בקבוק, רק אם האם קיבלה הנחייה מרופא ילדים או רופא נשים. 

הנקה לפי דרישה – בימים הראשונים ההנקה צריכה להיות תדירה. יש לדאוג לסביבה שהיא נוחה ונעימה מאחר וזה עלול לקחת זמן ויש להתרכז עיקר בצרכיו של התינוק.

במידת הצורך יש להסתייע בגורם מקצועי – במידה ונראה שהתינוק רוב הזמן ישן ולא מתחבר לעניין ההנקה או במקרה שההנקה מלווה בכאב עז ובכל קושי אחר, ניתן למצוא פתרון שיעזור לאם להמשיך להניק ולחוות את החוויה המיוחדת הזאת – בכל בעיה או אתגר כלשהו יש אפשרות לפנות ליועצת הנקה שתדע לסייע.

המאמר נכתב בשיתוף אתר ילדתי – המקום שלך אחרי הלידה.
לעוד טיפים ועצות מדהימות בקרי באתר ילדתי
מעוניינת לשתף ולהתייעץ? בקרי בפורום ילדתי

אהבת את המאמר? שתפי..!
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
השאירי פרטים
מדריכים מעניינים באתר